blog_small.png

Trendy marketingowe na 2021 rok

Kampanie reklamowe
Trendy marketingowe na 2021 rok

Koniec roku sprzyja podsumowaniom i wnioskom, a początek 2021 – planowaniu oraz wdrażaniu odpowiednich działań. Czas też wsłuchać się w najnowsze trendy w marketingu, ale… czy tym razem można obwieścić je z prawdziwym podekscytowaniem? Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, że wszystko może zmienić się w mgnieniu oka i znacząco zaburzyła obraz postrzeganej przez nas rzeczywistości. Była też trudnym sprawdzianem dla firm z wielu branż i mocno wpłynęła na zachowania konsumentów. Z drugiej zaś strony, stała się katalizatorem – często przełomowych – zmian w sposobie komunikacji i funkcjonowania marek, zarówno online, jak i offline. Nie pozostaje nam nic innego, jak przyjąć aktualną rzeczywistość za nasz punkt odniesienia i spróbować dostrzec światełko w tunelu. Prezentujemy 7 trendów w marketingu, które warto mieć na uwadze w nadchodzącym roku i potraktować je jako wskazówki dla każdego marketera.

1. Visual commerce, czyli siła przekazu wizualnego

Zamknięcie sklepów stacjonarnych uniemożliwiło konsumentom przeżywanie indywidualnych doświadczeń zakupowych – dotknięcia, powąchania, przymierzenia czy przetestowania produktu. Przyciągające wzrok witryny sklepowe, zapach luksusowych perfum w drogerii czy świeżo zaparzonej kawy w ulubionej kawiarni… tego na moment zabrakło, co wielu osobom mocno doskwierało.

Klienci, dokonując zakupów online, musieli polegać wyłącznie na zmyśle wzroku i słuchu, a więc zdjęciach, wideo i treściach znajdujących się na stronach, kanałach komunikacji marek i w reklamach. Jeśli content nie był dopracowany wizualnie i merytorycznie, a użytkownicy nie znaleźli na stronie docelowej wyczerpujących informacji o produkcie, to wielu z nich rezygnowało z zakupu.

Marki – na potrzeby sprzedaży internetowej – zdecydowanie powinny dopracować swój visual commerce, czyli handel wizualny. Jest to „koncepcja wykorzystania atrakcyjnych treści wizualnych i rozszerzonej rzeczywistości w celu poprawy jakości obsługi klienta” [1] i konwersji, która wchodzi w skład całościowej strategii sprzedaży. Oznacza to, że wszystkie elementy powinny być spójne, angażujące i doskonale odzwierciedlające DNA marki – tylko w ten sposób można zbudować silny i rozpoznawalny brand. 

banner_blog

Począwszy od reklamy w Google Ads, a na opisie produktu w sklepie internetowym kończąc, marki powinny wyróżniać się wysokiej jakości zdjęciami produktów z różnych perspektyw lub atrakcyjnymi i dopracowanymi w każdym szczególe wideo. Warto postawić na zapadające w pamięć animacje, prezentacje produktów, które umożliwiają zwizualizowanie procesów ich powstawania, skorzystać z formatu 360 stopni, a także odkryć potencjał AR (z ang. augmented reality – rzeczywistość rozszerzona), AI (z ang. artificial intelligence – sztuczna inteligencja) lub VR (z ang. virtual reality – rzeczywistość wirtualna). Dzięki temu konsumenci będą mieli najlepszy wgląd w ofertę produktową firmy, a pozytywne wrażenia wizualno-dźwiękowe, jakie napotkają na ścieżce zakupowej, ułatwią im podjęcie decyzji o nabyciu produktu. Zdjęcie na białym tle może już nie wystarczyć! Poniżej zamieszczam przykład sklepu Eyerim, który udostępnia użytkownikom przydatną funkcję „magic mirror”, ułatwiającą wirtualną przymiarkę okularów.

[a.] Wirtualna przymierzalnia Eyerim

Duże znaczenie w visual commerce mają również treści generowane przez użytkowników, czyli UGC (z ang. User-Generated Content) w mediach społecznościowych, recenzje na stronie sklepu, w porównywarkach cenowych czy na forach internetowych. Aż 48% badanych wskazało, że czynnikiem wpływającym na wiarygodność sklepu internetowego są opinie”. [2]

Mogą one inspirować, rozwiewać wątpliwości, ale przede wszystkim ostatecznie przekonywać niezdecydowanych konsumentów do skorzystania z oferty sklepu. Zweryfikowane recenzje podnoszą wiarygodność marki i podkreślają widoczny dla innych stopień przywiązania użytkowników do brandu, więc na nich warto skupić się najbardziej. 

[b.] Zweryfikowana opinia RTV Euro AGD

Zdecydowanie należy wykorzystać potencjał cyfrowego śladu, jaki pozostawiają po sobie klienci i np. przygotować dedykowaną zakładkę z opiniami na stronie sklepu, nową linię komunikacyjną ze stylizacjami zadowolonych klientów na Facebooku, highlight stories na Instagramie z cytowanymi opiniami oraz dopracować opcję recenzowania produktów na stronie sklepu internetowego. W zamian za opinię, warto nagradzać punktami lojalnościowymi lub kuponami zniżkowymi.

[c.] Nagradzane opinie – Topestetic

2. Wdrażanie nowych rozwiązań w oparciu o social listening

Każdy marketer, chcąc być na bieżąco z nowinkami, trendami czy RTM-ami, powinien wykazywać się refleksem, kreatywnością, ale też mieć zacięcie analityczne i umieć właściwie korzystać z metody badawczej, jaką jest social listening. [3] Zawiera się w nim obserwacja branży, konkurencji, ale przede wszystkim wzmianek o marce wraz z szybką reakcją na nie. Użytkownicy, widząc że firma bierze pod uwagę zgłaszane przez nich problemy, sugestie oraz proponuje konkretne rozwiązania, czują do niej zaufanie.

Ponadto zgromadzone informacje mogą posłużyć jako drogowskaz w realizacji kolejnych celów strategii marketingowej i dopasowaniu oferty produktów lub usług do oczekiwań konsumentów. Pozwolą one także na skuteczniejsze i bardziej opłacalne dotarcie do nowych klientów oraz lojalizację obecnych. Wnioski wyciągnięte przez specjalistę na poziomie analizy samych wzmianek o marce w Internecie czy nawet podczas standardowej moderacji profilu na Facebooku lub Instagramie, mogą okazać się bardzo pomocne. Szybkie odpowiadanie na komentarze oraz wiadomości w Messengerze to podstawa, bo – z doświadczenia wiem, że – użytkownicy częściej kontaktują się z fanpage’em niż dzwonią na infolinię. Marki, przykładając dużą wagę do profesjonalnej i sprawnej moderacji, budują w ten sposób pozytywny wizerunek.

Klienci szybko zauważają, że styl komunikacji marki lub profil działalności ulega zmianie – w odniesieniu do aktualnej rzeczywistości, trendów lub tendencji. Deloitte w swoim badaniu przeprowadzonym z udziałem 2447 konsumentów z całego świata wykazał, że „58% osób było w stanie podać nazwę firmy, która szybko zmodyfikowała swoją ofertę, aby lepiej dostosować się do aktualnej sytuacji na świecie, którą zdominował COVID-19”. Co ciekawsze, aż „82% osób z tej samej grupy stwierdziło też, że taka nowa, dopasowana do zaistniałej sytuacji oferta sprawiła, że chętniej będą kupować produkty czy usługi tej marki”. [4] Najpopularniejszym w ostatnim czasie i godnym pochwały przykładem były wszystkie firmy odzieżowe, które zaczęły szyć maseczki. Należy tutaj wskazać np. LPP [5.]  i 4F [6] , ale też przytoczyć przykład niezwiązany z pandemią COVID-19 – Drogerii Pigment, która wykazała się pro konsumencką postawą, reagując tym samym na niepokojące informacje odnośnie jednej z marek kosmetyków, która znajduje się w ofercie sklepu. Taka decyzja spotkała się z pozytywnym odbiorem klientek.

[d.] Przykład social listeningu – Drogeria Pigment

Zauważmy fakt, że nawet najmniejsza sugestia specjalisty ds. marketingu, który realizuje założenia social listeningu może być impulsem do większych zmian na poziomie komunikacji, oferty, rozwiązań technologicznych czy innych cyfrowych transformacji. Ta metoda badawcza nie ogranicza się już tylko do jednego obszaru, jakim jest prowadzenie profilu w Social Media i zapobieganie ewentualnym kryzysom wizerunkowym. Rekomendacje specjalistów zajmujących się social listeningiem pozwalają na wypracowanie nowych sposobów komunikacji i implementacji funkcjonalności w odniesieniu do wszystkich kanałów, w których porusza się marka – tak, aby nieustannie umacniać swoją pozycję. 

3. E-commerce dopięty na ostatni guzik

To, jak kluczową rolę odgrywają dopracowane pod UX rozwiązania e-commerce wykazała pandemia. Firmy, które dużo wcześniej niż ich konkurenci postawiły na funkcjonalne sklepy internetowe, mogą nazwać się wygranymi, bo aż „71% Polaków w celu zrobienia zakupów innych niż spożywcze zrezygnowało z wizyty w sklepie stacjonarnym na rzecz zrobienia ich przez Internet”. [7]

Nastawienie do zakupów online zmieniło się. Jak wynika z najnowszego badania firmy doradczej KPMG „34% Polaków rozpoczęło zakupy online produktów, których nie kupowali wcześniej w Internecie, a polskie marki i lokalne produkty cieszyły się większym zainteresowaniem niż ich zagraniczne odpowiedniki”. [7] 

Pozytywne doświadczenia z zakupów internetowych sprawiają, że aż 91% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez KPMG [7] nie przestanie korzystać z tej formy nawet po ustaniu pandemii COVID-19. Większa liczba zdecydowanych konsumentów oznacza, że firmy powinny położyć większy nacisk na optymalizację sklepu pod kątem SEO i UX (czyli SXO) tak, aby zakupy były bezpieczniejsze, bardziej intuicyjne i wygodniejsze

Konieczne jest też usprawnienie procesu obsługi klienta za pomocą czatu z konsultantem dostępnym online, chatbotów, które będą reagowały na najczęstsze pytania klientów lub pomogą w procesie reklamacji lub zwrotu, albo informowały, na jakim etapie realizacji jest zamówienie Warto dodać także widgety, które umożliwią wystawienie oceny, recenzji lub ułatwią nawiązanie kontaktu. [8]

Zadaniem specjalistów od reklamy będzie przygotowanie strategii dotarcia do klientów offline’owych różnymi kanałami, uwzględniając też powiadomienia web-push, SMS czy newslettery, tak aby skierować jak największy ruch do e-sklepu.

4. Sprzedaż omnichannel z naciskiem na Social Media

W obliczu zmiany przyzwyczajeń zakupowych Polaków i wprowadzanych udogodnień sprzedażowych kluczem do sukcesu będzie dopracowana strategia omnichannel, która powinna zakładać integrację wszystkich dostępnych kanałów dotarcia i obsługi klienta – tak, aby nie ograniczać swoich konsumentów tylko do jednej formy dokonywania zakupów. Skoro marka jest „wszędzie”, klient będzie chciał skorzystać z jej oferty „gdziekolwiek” i o każdej porze. 

Możliwość sprawdzenia dostępności towaru w najbliższym sklepie, reklamacja produktu przez Internet (nawet jeśli został on kupiony stacjonarnie), ujednolicony sposób naliczania punktów lojalnościowych niezależnie od kanału sprzedaży… to najważniejsze z założeń sprzedaży omnichannel. Sklepom, które korzystają z systemu ERP i/lub CRM będzie ją łatwiej wdrożyć – integracja poszczególnych systemów informatycznych jest łatwa. Zastosowanie tej metody w niezsynchronizowanych środowiskach będzie większym wyzwaniem, gdyż wiele danych należy ujednolicić i zrobić z nimi „porządek”, a to wymaga ingerencji doświadczonego specjalisty. [9]

Chcąc wdrażać omnichannel, nie można przejść obojętnie wobec potencjału sprzedażowego mediów społecznościowych takich jak Facebook lub Instagram. To dobry pomysł na start dla małych i lokalnych firm. Teraz, dzięki takim funkcjonalnościom jak Facebook Shops, [10], każda firma będzie mogła przenieść swój biznes do sieci społecznościowej Facebooka i połączyć go także z Instagramem. W strategii marketingowej na 2021 rok bez wątpienia warto uwzględnić sprzedaż za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdyż Zuckerberg zapewnia nas, że wiele funkcji jest w fazie testów w USA, zatem możemy spodziewać się, że zostaną one niebawem wprowadzone również w Polsce. Na co konkretnie warto poczekać?

Na łatwiejszy sposób prezentacji produktów i bardziej intuicyjne odkrywanie ich przez użytkowników. Możliwość zakupu produktów w czasie rzeczywistym, w trakcie trwania wideo. Bezpośrednie zakupy w aplikacji za sprawą Instagram Checkout [11], na czacie w WhatsApp, Messenger lub w Instagram Direct. Na koniec intrygująca nowość – połączenie programów lojalnościowych oferowanych przez firmy z kontem użytkownika na Facebooku! 

Konsumenci stają się coraz bardziej wygodni, a Social Media pełnią dla nich rolę kanału 4w1: informacyjną, rozrywkową, komunikacyjną i sprzedażową. Jeśli w strategii marketingowej zabraknie mierzalnych i sprecyzowanych działań wspierających konwersję, marka może dużo stracić. 

 

[e.] Instagram Checkout – wideo promocyjne

5. Automatyzacja reklam

Wydatki na reklamę internetową mają tendencję wzrostową. Jak estymuje agencja Zenith, w 2021 roku wzrosną (globalnie) o 5,6%, do 620 mld dolarów. [12] Aktualnie mamy do czynienia z trendem doskonalenia automatyzacji reklam, które bazują na machine learning i sztucznej inteligencji (AI). Takie rozwiązania spotkamy już w Google Ads, Facebook&Instagram Ads, a także w e-mail marketingu. 

Mnogość kanałów komunikacji marek, konieczność segmentacji użytkowników, którą dyktuje trend personalizacji treści, również się zwiększa, więc zarządzanie wszystkimi platformami reklamowymi robi się coraz trudniejsze, co naturalnie wymusza automatyzację. To jedna z rekomendacji, którą każdy właściciel firmy powinien usłyszeć od współpracującej z nim agencji reklamowej. 

Pamiętajmy, że automatyzacja reklam w Google równa się: automatyczne strategie ustalania stawek, efektywniejsze zarządzanie budżetami, optymalizacja kampanii w oparciu o trendy i prognozy, dokładne dopasowanie treści reklam tekstowych do zapytań i intencji zakupowych użytkowników. [13] 

Poniżej prezentuję dwa przykłady naszych reklam discovery, które pojawiły się jako nowość w tym roku, a ich popularność z pewnością wzrośnie w 2021 r. 

[f.] Reklama discovery dla marki Adam Baron

[g.] Reklama discovery dla marki Koral

Argumenty takie jak dostępność wszystkich formatów reklamowych (graficzne, wideo, społecznościowe, audio, natywne i cyfrowe poza domem tzw. DOOH (ang. digital out-of-home) czy też śledzenie wyników w czasie rzeczywistym, przejrzystość, bardziej precyzyjne targetowanie, lepsze wykorzystanie budżetu i optymalizacja konwersji z pewnością pogodzą wizje właścicieli firm i agencji. Ich wspólny cel, czyli precyzyjny komunikat reklamowy, który sprzedaje, może być osiągnięty znacznie szybciej i lepiej. W tym momencie warto podkreślić, że rola specjalisty nie kończy się wraz z wdrożeniem zautomatyzowanych procesów. Pomimo wielu ułatwień w konfiguracji i w prowadzeniu kampanii może okazać się, że nie będą one przynosiły dobrych efektów i trzeba będzie zrobić krok wstecz – wrócić do ręcznej konfiguracji. [14]

Komentarz Michała Elżbieciaka – naszego Paid Ads Team Leadera:
„Kampanie typu „smart” potrzebują też wstępnych danych (np. określonej liczby konwersji), aby można było je uruchomić, więc na początku będą to kampanie konfigurowane od podstaw przez specjalistę. Wśród jego obowiązków, główną rolę będzie odgrywała analityka, a więc umiejętności poprawnej interpretacji danych i podejmowania decyzji na ich podstawie. W związku z tym, automatyzacja jeszcze długo nie zastąpi czujnego oka i analitycznego umysłu specjalisty. Niewątpliwie będą musieli uczyć się coraz lepiej poruszać się w takim środowisku, gdyż o tym trendzie jeszcze zrobi się głośno w perspektywie najbliższych kilku lat."

6. Wyszukiwanie głosowe i wyszukiwanie obrazem

Najpierw była Ivona, potem Siri, Alexa i Asystent Google. Dziś smartfony potrafią mówić, a ich użytkownicy chętnie ucinają sobie z nimi pogawędki. Już 27% światowej populacji użytkowników Internetu korzysta z opcji wyszukiwania głosowego na swoich urządzeniach. [13] Nic w tym dziwnego! Jest to znacznie szybsze, wygodniejsze i odbywa się bez użycia rąk. Zainteresowanie asystentami głosowymi może rosnąć i bardzo możliwe, że klienci będą oczekiwali tej alternatywy do tradycyjnej wyszukiwarki również na stronach sklepów internetowych.

Według raportu Microsoft, użytkownicy najczęściej wyszukują newsy (68%), wskazówki dojazdu (65%), firmy (47%), produkty lub usługi (44%). [15]

Głos staje się nową formą treści, więc trzeba spojrzeć na ten fenomen przede wszystkim z perspektywy SEO. W kwestii optymalizacji e-commerce pod wyszukiwanie głosowe istotną rolę będą odgrywały frazy z długiego ogona, mające wpływ na pozycjonowanie. Dlaczego? Użytkownicy, wyszukując głosowo informacje w Internecie, w przeważającej większości posługują się naturalnym, konwersacyjnym językiem i zadają konkretne pytania np.: „Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko?”, „Kiedy będzie najbliższa niedziela handlowa?”, „Gdzie wyjechać na weekend”. Treści na stronie internetowej powinny więc zawierać odpowiedzi na tego typu pytania. [16]

Pomocne w określeniu długich fraz wyszukiwania do interesujących Cię słów kluczowych może być Answer the public. Poniżej znajdziesz screen z frazą „gruszka” ze wspomnianego narzędzia. Niektóre frazy osobiście mnie bardzo zaskoczyły. :)

[h.] Answer the public – fraza kluczowa: gruszka

Oprócz tekstu pisane i polecenia głosowego, mamy do dyspozycji także wyszukiwanie obrazem na podstawie zdjęcia, screenshotu lub kontekstowo. Wzrost popularności mediów społecznościowych skupionych na obrazie takich jak Instagram (wzrost o 2,7 mln instagramerów w Polsce w stosunku do grudnia 2019) [17] czy Pinterest (obecnie 3,71 mln aktywnych pinnersów miesięcznie) [18] sprawia, że użytkownicy będą bardziej skłonni do wyszukania produktów ze zdjęcia w Internecie  –  tak, aby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę. [19]

Funkcjonalność wyszukiwania obrazem powinni w szczególności rozważać właściciele sklepów internetowych, gdyż z pewnością będzie to ich wyróżnik i mocny punkt. Optymalizacja tej funkcji od strony technicznej dla dobrego specjalisty nie będzie żadnym problemem, a taka opcja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Już teraz możesz się przekonać, jak to działa: zerknij do aplikacji Aliexpress:

[i.] Wyszukiwanie obrazem – Aliexpress

lub na stronę CCC, które – jako jeden z pierwszych sklepów na rynku polskim – zastosowało takie rozwiązanie.

[j.] Wyszukiwanie obrazem – CCC

Chociaż wyszukiwanie głosowe i za pomocą obrazu może teraz dla niektórych wydawać się zbędnym dodatkiem, to uważam, że tkwi w nim duży potencjał! Zwłaszcza w branżach, w których sprzedaż często opiera się na wrażeniach estetycznych: fashion, beauty, dekoracja i wyposażenie wnętrz.  

7. Content marketing budowany na cenionych wartościach

W tekście „Marka i jej wartości w czasach pandemii, czyli jak budować wiarygodność brandu Sebastian Filipowicz – Creative Copywriter – przytoczył przykłady firm, których działania niosące pomoc w czasie pandemii miały widoczne odzwierciedlenie w deklarowanych wartościach (na stronie internetowej, w kampaniach reklamowych czy Social Mediach). Każdy z nas może samodzielnie ocenić czy w wybranych przypadkach była to czysta zagrywka PR-owa, czy też miało to bezpośredni związek z obszarem działalności marki. Dotrzymywane obietnice i działania prospołeczne budują autentyczną i silną tożsamość brandu, nadają marce osobowość, przez co odbiorcy nie traktują jej jako bytu funkcjonującego pod jakimś logotypem, tylko faktycznie dostrzegają w niej cechy ludzkie i utożsamiają się z konkretnymi emocjami.

Deloitte w swoim badaniu konsumenckim wykazało, że klienci w trudnych czasach oczekują od marek czegoś więcej, w zamian za ich lojalność wobec brandu. 4 na 5 ankietowanych zapamiętało moment, gdy marka zareagowała właściwie w odniesieniu do pandemii, a 1 na 5 osób zgodziła się z tym, że to był bodziec do zwiększenia lojalności względem marki. Zaś ci konsumenci, którzy zauważyli, że firmy działały wyłącznie dla własnej korzyści, w 25% przypadków postanowili zrezygnować z oferowanych przez nich produktów lub usług. To wskazuje na fakt, że transparentność, dobre intencje i realna pomoc są wciąż wysoko cenione. [20]

Moim zdaniem w content marketingu w 2021 roku niezmiennie istotne będą jego podstawowe założenia, czyli budowanie relacji z odbiorcami i zwiększanie świadomości marki. Powinno to jednak odbywać się nie tylko poprzez wzbudzenie w odbiorcach ciekawości, dostarczenia im wysokiej jakości treści – zarówno sezonowych, jak i evergreenów – unikając przy tym nadmiernej sensacji i fake newsów, ale poprzez położenie większego nacisku na relacje i więzi międzyludzkie, a także na odwagę w wyrażaniu swoich poglądów.

Specjaliści odpowiedzialni za strategię content marketingową w przygotowywanych komunikatach powinni wyraźnie zaznaczyć kwestię odwoływania się do wartości człowieka – same emocje już nie wystarczą! Dobrym przykładem takiego działania jest kampania „Siła Relacji” zrealizowana dla naszego klienta Doppelherz. Poruszyła ona temat relacji z rodzicami i poczucia bezpieczeństwa w czasie pandemii, jednocześnie promując flagowy produkt marki, czyli Doppelherz Aktiv Vital Tonik. Przeczytaj podsumowanie naszej Copywriter & Content Designer Joanny Korczyk-Ulman: Pora na podsumowanie roku, czyli najlepsze kampanie marketingowe 2020 zrealizowane w Veneo

banner_blog

Bacznie obserwując zachowania grupy docelowej naszego klienta, w kolejnej akcji specjalnej promującej suplement diety z magnezem od Doppelherz, odwołaliśmy się – zgodnie z trendem self-care – do takich wartości jak zdrowie fizyczne i psychiczne. Zachęcam cię do lektury mojego artykułu na ten temat.

Trzeba mieć także na uwadze fakt, że w kolejnym roku konsumenci będą jeszcze inaczej postrzegać marki, bazując na punkcie wyjściowym, jakim są wartości i relacje międzyludzkie. Żeby poznać te tendencje, przytoczę statystyki z raportu autorstwa Accenture (i in.). [21] Jako konsumenci będziemy jeszcze bardziej:

  • odpowiedzialni, jak ponad 70% Polaków, którzy kupują produkty tylko wtedy gdy są im potrzebne); 
  • świadomi, jak 50% ankietowanych czytających składy kosmetyków lub 44% osób sprawdzających skład ubrań na metce;
  • ufni, jak ⅓ wierzących w deklaracje „na słowo” odnośnie oznaczenia produktu słowem „eko”;
  • wymagający, jak dla 65% ankietowanych, dla których liczy się uczciwość i autentyczność działań marki odzieżowej lub obuwniczej mająca znaczenie przy wyborze produktu (w porównywalnym stopniu, co jego cena);
  • rozsądni, jak blisko połowa konsumentów, która skorzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy z aplikacji lub stron internetowych umożliwiających kupno i sprzedaż produktów „z drugiej ręki”.


Zanim wyznaczymy dla marki cele komunikacyjne na 2021 rok, trzeba też zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. W jakim stopniu zmienił się/umocnił wizerunek marki, którą zarządzasz na skutek podejmowanych (lub nie) działań prospołecznych w odpowiedzi na pandemię COVID-19? Jak w tym kontekście twoja marka wypada na tle konkurencji?
  2. Czy w komunikacji marketingowej wystarczająco wybrzmiewały najważniejsze wartości marki?
  3. Czy marka jest gotowa na zajmowanie określonego stanowiska w różnych kwestiach (politycznych, społeczno-kulturowych, ekologicznych…)?
  4. Czy marka wykorzystywała potencjał mediów społecznościowych?
  5. Czy marka wprowadziła treści interaktywne (np. filmy, AR, VR, ale też webinary, relacje na żywo, ankiety w Instagram Stories, quizy...), które angażują 2 razy bardziej niż treści statyczne? [22] 

Dopiero po takiej analizie zyskasz pewność, że plany i oczekiwania na przyszłość nie będą oderwane od (nowej) rzeczywistości. Znając aktualne trendy, zdecydowanie łatwiej będzie dopasować konkretne cele marketingowe, które można realizować równolegle ze sprzedażowym, a przy tym właściwie komunikować się ze swoją grupą docelową. 

Podsumowanie

Nie ma się co łudzić – do „starej” rzeczywistości już nigdy nie wrócimy, więc czas przygotować się na tę nową. W 2021 roku marki koniecznie muszą nadążać za technologią i wprowadzać nowe rozwiązania techniczne, zwłaszcza jeśli działają w obszarze e-commerce. Fakt, że konsumenci kupują oczami, nie zmienił się, tylko teraz oczekują oni tego, że za pomocą merytorycznie i wizualnie dopracowanej prezentacji produktu czy możliwości wyszukiwania obrazem lub też wirtualnego przymierzenia produktu zakupy będą szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze. Ogromne znaczenie ma więc dopracowany sklep internetowy, który – jak mogliśmy zauważyć – w czasach kryzysu stał się kołem ratunkowym dla wielu firm.

Konsumenci chcą, aby ich głos był słyszany, więc inwestycja w narzędzie do monitorowania wzmianek w Internecie lub pracę czujnego moderatora w Social Mediach to podstawa. W świecie, gdzie screeny z komunikacyjnymi wpadkami marek rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka, szybkie „gaszenie pożarów wizerunkowych” jest istotne, ale analiza wzmianek i wyciąganie z nich wniosków jeszcze bardziej. Często napotkane w ten sposób informacje dostarczają wiedzy o niszach rynkowych, które marka może wypełnić lub sygnały od konsumentów, że należy bardziej dostosować ofertę do ich oczekiwań.

Sprzedaż omnichannel jest dalekosiężną perspektywą dla wielu firm, a te, które zdecydują się na jej wdrożenie już teraz, znacznie wyprzedzą konkurencję. Mniejsi gracze powinni zacząć od wykorzystania funkcjonalności Facebook Shops i Instagram Checkout do promocji swojego biznesu i wielokanałowej obsługi klientów. Konieczność przebicia się ze spersonalizowanymi komunikatami reklamowymi przez gąszcz wszystkich reklam wymusza od marek większe budżety na takie działania. Specjaliści, za sprawą automatyzacji reklam, będą mogli szybciej i efektywniej docierać do grupy docelowej, uzyskując wysokie wskaźniki konwersji.

W 2021 będziemy więcej mówić – konsumenci do smartfonu, korzystając z opcji wyszukiwania głosowego, a marki – przemawiając językiem korzyści opartym na czytelnych dla użytkownika wartościach i na relacjach międzyludzkich. W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte, ponad „70% respondentów ceni sobie rozwiązania cyfrowe, które pogłębiają ich relacje z innymi ludźmi”, co dowodzi, jak bardzo cenimy sobie każde rozwiązanie, które pozwala nam pozostać w kontakcie z ludźmi i markami. [23]

Pandemia nie będzie trwała wiecznie, ale wykształcone nawyki i nowe przyzwyczajenia zostaną. Aż „63% ankietowanych uważa, że nawet po jej ustąpieniu będzie polegać na technologiach cyfrowych bardziej niż w czasach przed COVID-19”. [21] To powinno skłonić marki do patrzenia daleko w przyszłość, ale z zachowaniem swojej autentycznej tożsamości, odzwierciedlanej oczywiście w czynach.

Źródła:

[1.] BigCommerce.com, What is Visual Commerce?, dostęp internetowy: https://www.bigcommerce.com/ecommerce-answers/what-is-visual-commerce/, (14.12.2020 r.).
[2.] Gemius dla e-Commerce Polska, Izba Gospodarski Elektronicznej, E-commerce w Polsce 2020, Warszawa, 2020, str. 139, dostęp internetowy:  https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf, (14.12.2020 r.).
[3.] Brand24.pl, Paulina Wałczyk, Social listening – czyli jak słuchać, by zrozumieć klienta?, 11.05.2020, dostęp internetowy:  https://brand24.pl/blog/social-listening-6-rzeczy-ktore-warto-wiedziec/, (14.12.2020 r.).
[4.] Deloitte.com, Zmiana zasad gry, Drugi z siedmiu trendów opisanych w raporcie Global Marketing Trends 2021, listopad 2020, dostęp internetowy:  https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/deloitte-digital/Articles/Raport-Global-Marketing-Trends-2021-Jak-wyznaczyc-kurs-w-czasach-niepewnosci/zmiana-zasad-gry.html, (14.12.2020 r.).
[5.] LPP.com, Informacja prasowa, 20.03.2020, dostęp internetowy:  https://www.lppsa.com/informacje-prasowe/lpp-wspiera-walke-z-koronawirusem-w-tym-maseczki-za-1-mln-zlotych, (14.12.2020 r.).
[6.] Profil 4F na Facebooku, wideo pt.: #4Fpomaga - szyjemy maseczki, 19.03.2020, dostęp internetowy: https://www.facebook.com/watch/?v=492727451406312, (15.12.2020 r.).
[7.] KPMG.pl, Czy pandemia COVID-19 trwale zmieni zwyczaje zakupowe Polaków?,
24.09.2020, dostęp internetowy:  https://home.kpmg/pl/pl/home/media/press-releases/2020/09/media-press-czy-pandemia-covid-19-trwale-zmieni-zwyczaje-zakupowe-polakow.html, (15.12.2020 r.).
[8.] Nowymarketing.pl, E-commerce na przełomie 2020/2021 (cz. 1), 10.12.2020,
dostęp internetowy: https://nowymarketing.pl/a/30137,e-commerce-na-przelomie-2020-2021-cz-1, (15.12.2020 r.).
[9.] Jash.pl, Co to jest omnichannel?,
dostęp internetowy: https://jash.pl/poradnia-prestashop/co-jest-omnichannel/, (15.12.2020 r.).
[10.] Facebook.com, Introducing Facebook Shops: Helping Small Businesses Sell Online,
19.05.2020, dostęp internetowy: https://about.fb.com/news/2020/05/introducing-facebook-shops/, (15.12.2020 r.).
[11.] Instagram.com, Introducing Checkout on Instagram, 19.03.2020, dostęp internetowy:  https://about.instagram.com/blog/announcements/introducing-instagram-checkout, (15.12.2020 r.).
[12.] Marketingprzykawie.pl, Dzięki wydatkom na reklamę wideo oraz e-commerce globalny rynek reklamy wraca do formy szybciej, niż zakładano. Analiza agencji Zenith, 7.12.2020, dostęp internetowy:  https://marketingprzykawie.pl/espresso/dzieki-wydatkom-na-reklame-wideo-oraz-e-commerce-globalny-rynek-reklamy-wraca-do-formy-szybciej-niz-zakladano-analiza-agencji-zenit/, (15.12.2020 r.).
[13.] Redwrite.com, Frank Landman,  Exploring the Top Digital Marketing Trends for 2021, 17.11.2020, dostęp internetowy: https://readwrite.com/2020/11/17/exploring-the-top-digital-marketing-trends-for-2021/, (15.12.2020 r.).
[14.] Clikz.com, Nikki Vegenski, The digital marketing forecast for 2021, 1.12.2020, dostęp internetowy: https://www.clickz.com/the-digital-marketing-forecast-for-2021/264287/, (16.12.2020 r.).
[15.] Christi Olson, Kelli Kemery, Voice report, From answers to action: customer adoption of voice technology and digital assistants, 2019, str.: 21, dostęp internetowy:  https://advertiseonbing-blob.azureedge.net/blob/bingads/media/insight/whitepapers/2019/04%20apr/voice-report/bingads_2019_voicereport.pdf, (16.12.2020 r.).
[16.] Thedrum.com, Jenny Stanley, The 5 hottest advertising trends for 2021, 11.11.2020, dostęp internetowy: https://www.thedrum.com/opinion/2020/11/11/the-5-hottest-advertising-trends-2021, (16.12.2020 r.).
[17.] NapoleconCat.com, Instagram users in Poland December 2019&2020, 
dostęp internetowy: https://napoleoncat.com/stats/instagram-users-in-poland/2019/12, https://napoleoncat.com/stats/instagram-users-in-poland/2020/12, (16.12.2020 r.).
[18.] Wirtualnemedia.pl, Pinterest ma 3,7 mln użytkowników w Polsce. Największa grupa to internauci w wieku 25-34 lata i kobiety, 18.09.2020, dostęp internetowy:  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pinterest-ma-3-7-mln-uzytkownikow-w-polsce-najwieksza-grupa-to-internauci-w-wieku-25-34-lata-i-kobiety-pinterest-jak-zalozyc-konto-jak-szukac-jak-korzystac, (16.12.2020 r.).
[19.] 99designs.com, Matt Ellis, 9 top digital marketing trends for 2021, dostęp internetowy:  https://99designs.com/blog/marketing-advertising/digital-marketing-trends/, (16.12.2020 r.).
[20.] Deloitte.com, Raport Global Marketing Trends 2021: Jak wyznaczyć kurs w czasach niepewności?, listopad 2020, dostęp internetowy:  https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/deloitte-digital/Articles/Raport-Global-Marketing-Trends-2021-Jak-wyznaczyc-kurs-w-czasach-niepewnosci.html, (14.12.2020 r.).
[21.] Accenture.com, Świadomy konsument, Raport przygotowany przez Accenture, Fashionbiznes.pl i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, październik 2020, str.: 4–13, dostęp internetowy: https://www.accenture.com/_acnmedia/PDF-138/Accenture-Report-Swiadomy-Konsument-2020.pdf#zoom=50, (16.12.2020 r.).
[22.] Hubspot.com, Pamela Bump, 21 Interactive Content Stats That Marketers Need to Know in 2020, 21.05.2020, dostęp internetowy:  https://blog.hubspot.com/marketing/interactive-content-stats, (16.12.2020 r.).