blog_small.png

Analogowa marka w cyfrowym świecie

Branding
Analogowa marka w cyfrowym świecie

Czy „analogowa” marka ma jeszcze szansę na powodzenie w pędzącym i na wskroś cyfrowym świecie? Czy można ją atrakcyjnie promować w digitalu i czy ma szansę zaistnieć w internetowym świecie masowej konsumpcji treści i produktów?

Tak, co więcej jej analogowy charakter może być dobrym USP! Opowiemy o tym na przykładzie marki ADAM BARON – luksusowych wyrobów skórzanych „z charakterem”.

Analogowa, czyli jaka?

W czasie pandemii konsumenci zaczęli mocniej doceniać autentyczne doświadczenia, jakie płyną z bezpośrednich, nieonline’owych kontaktów z innymi ludźmi, ale i kontaktu z produktami, które można nazwać „analogowymi”. Każdy przecież przyzna, że słuchanie płyty z gramofonu to coś zupełnie innego niż odpalenie jej ze Spotify. Płytę analogową można dotknąć, poczuć jej kształt, wreszcie – żal, gdy się zarysuje i nie można jej więcej odtwarzać. To autentyczne emocje, jakich może dostarczać użytkowanie produktu. Nie mamy czasu ani szansy poczuć tych emocji w świecie masowej nadprodukcji, w którym trendy zmieniają się co sezon, a my staramy się za nimi nadążać. Dlatego użytkowanie „analogowych produktów” oraz ich obecność w naszym pędzącym, cyfrowym życiu, nosi coraz częściej miano luksusu. Pandemia zmieniła priorytety wielu z nas, co skutkuje m.in. tym, że coraz częściej chcemy tego luksusu doświadczać. Pragniemy wysokiej jakości autentycznych produktów, które mają znaczenie i które dostarczają nam autentycznych emocji. Nie samo kolekcjonowanie i posiadanie pięknych przedmiotów jest dla nas główną wartością, ale przede wszystkim piękne wrażenia płynące z ich kolekcjonowania lub użytkowania.

Jedną z marek produkującą najwyższej jakości trwałe produkty, odpowiadającą na te potrzeby, jest wykreowana na nowo w Veneo marka luksusowej galanterii skórzanej ADAM BARON.

Analogowa, bo rzemieślnicza

Dlaczego można ją nazwać marką analogową? Świat realny, „analogowy” to taki, w którym przyjemności trwają dłużej, przywiązanie jest większe i wszystko ma znaczenie, ma wartość. Marka ADAM BARON jest w tym sensie analogowa, że jej produkty wytwarzane są zgodnie z tradycją rzemieślniczą ręcznie, od ponad 25 lat. W dodatku produkowane są z najwyższej jakości skóry oraz innych komponentów.
Umiejętność docenienia solidnej, kaletniczej „roboty” wymaga obycia, poczucia estetyki, świadomości, że proces wytwórczy oraz samo podejście do produkcji nadaje wartość produktom. Na tyle, że możemy się z nimi zaprzyjaźnić. Podobnie jak z płytą gramofonową.

Pewne rzeczy są niezmienne tak jak dobre kino, które jest poddawane cyfrowej rekonstrukcji, aby mogło przetrwać i aby mogły je poznać kolejne pokolenia. Digitalizacja jest środkiem do celu. Podobnie jest z marką ADAM BARON, która komunikowana i sprzedawana w internecie dostarcza swoim miłośnikom i klientom wartości w świecie realnym.

Co jako agencja zrobiliśmy i co robimy dla marki ADAM BARON?

Jaki jest wykreowany przez nas świat marki ADAM BARON?

To polska marka luksusowej galanterii skórzanej dla osób z charakterem. Firma została założona przez Adama Barona tuż po upadku ustroju komunistycznego, a jej powstanie było wyrazem umiłowania wolności i dążenia do wyrażania własnego indywidualizmu. W DNA marki zakodowane są więc niezależność i autentyczność, co wykorzystaliśmy, przeprowadzając jej rebranding oraz opracowując strategię marki.

Produkty ADAM BARON to produkty dla tych, którzy oczekują czegoś więcej od życia. Dla których życie to podróż i stać ich na to, by przeżyć ją w luksusie.

Claimem marki jest „Siła charakteru”, a spójne z nim USP marki, czyli silne torby z 5-letnią gwarancją, które prędzej się znudzą, niż zepsują, zapewnia analogowa, solidna ręczna produkcja, z dbałością o detale oraz najwyższej klasy skóry naturalne sprowadzane z Włoch. Nie ma tu mowy o masowości i ulotności, symbolizowanych tutaj na potrzeby tego tekstu przez kulturę cyfrową. Jest za to trwałość, solidność i ponadczasowość.

 

9

 

W przypadku komunikacji dla tego klienta świetnie sprawdza się storytelling, który pozwala na konstruowanie spójnej narracji o klasycznych „silnych” i precyzyjnie uszytych torbach oraz innych akcesoriach skórzanych. Odbywa się to poprzez opowieść o tym, jak powstała marka, jakie towarzyszą jej wartości i jak je pielęgnować. Storytelling dopełniają teksty poradnikowe, z dziedziny mody, lajfstajlu, przemian społecznych i obyczajowych.

Przykładem na to, jak naturalnie pozycjonuje się w Google marka ADAM BARON poprzez content, jest tekst „Jak odróżnić prawdziwą skórę od sztucznej”, która znajduje się na pozycji 1 w Google, co zapewnia nam kilkaset organicznych wejść miesięcznie na stronę artykułu, który budując renomę marki i mówiąc o jej wysokiej jakości produktach, finalnie prowadzi użytkownika do sklepu internetowego.

 

Pozycja nr 1 w Google

 

Za pośrednictwem rozbudowanych działań w magazynie „The Art Of Life” na stronie sklepu online, na Instagramie, Facebooku i Pintereście oraz za pomocą kampanii Google Ads i Facebook Ads, budujemy spójny wizerunek marki ADAM BARON. Wzbogacamy go, podejmując współpracę z trendsetterami i blogami modowymi m.in.: Casualizm, Pinot Noir Fashion, Minimalissmo czy 4gentleman.

Klienci marki

Pozycjonujemy markę wyłącznie wśród grupy docelowej: osób o wyższych dochodach, które cenią najwyższą jakość i wyszukany, choć nadal klasyczny design. To do nich kierowane są kampanie reklamowe Google Ads czy Facebook Ads oraz działania content marketingowe budujące rozpoznawalność i tożsamość marki.

Niebanalna osobowość wymaga niebanalnej torebki i właśnie tacy klienci odwiedzają prowadzony przez nas magazyn lajfstajlowy dla marki ADAM BARON. Dostarczamy im treści, których oczekują. Tematy artykułów nawiązują do świata mody, lecz pokazane są przez pryzmat stylu życia, przemian oraz trendów społecznych. Każdy artykuł, każdy post w social mediach dostarcza nie tylko wiedzy o produkcie, ale również sprawia, że możemy doświadczyć autentycznych emocji z nim związanych, ponieważ poprzez produkt wybrzmiewają analogowe wartości, o których wspominaliśmy na początku tego tekstu.

 

25

 

Nasze treści cały czas pracują na sprzedaż. Produkty marki przedstawiamy zawsze w określonym kontekście jako wyroby podkreślające charakter i osobowość ich właściciela, będące zapisem jego doświadczeń, towarzyszące mu w podróży, jaką jest życie. Podkreślamy ich trwałość, ponadczasowość oraz aspekt produkcji wyrobów zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także kwestie odpowiedzialnych zakupów.

Potwierdzeniem na wartość naszych działań contentowych budujących świadomość brandu ADAM BARON oraz na słuszność targetowania efektywnościowych kampanii reklamowych do stosunkowo wąskich grup docelowych, są osiągane przez nas wyniki, z roku na rok coraz lepsze.

W sklepie internetowym adam-baron.pl w okresie listopad/grudzień 2021 w porównaniu r/r prawie o połowę niższym kosztem (dokładnie o 43,34%) uzyskaliśmy o 6,25% większy przychód, ilość transakcji zwiększyła się o 20,69%, a współczynnik konwersji e-commerce wzrósł 75,86%, co świadczy o tym, że zwiększył się procent osób dokonujących zakupów wśród użytkowników odwiedzających stronę. Podczas Black Friday kosztem niższym o 32,91% udało się nam osiągnąć o 32,10% wyższy przychód, a ilość transakcji wzrosła o 57,58%, porównując do poprzedniego okresu w roku 2020.

Natomiast sprzedaż za okres listopad/grudzień 2020 r. porównując do tego samego okresu w 2019, osiągnęła 233,23%, przy budżecie na reklamę zwiększonym tylko o 106,45%. Dodajmy, że był to rok 2020, w którym rynek artykułów luksusowych z powodu pandemii koronawirusa odnotował najgłębszy spadek w historii – wartość sprzedanych produktów zmalała aż o 23% w porównaniu do 2019 roku (wg raportu międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company). Tymczasem marka ADAM BARON, dzięki świadomemu, budującemu brand contentowi, optymalizacji SEO oraz umiejętnemu zarządzaniu reklamami Google Ads i Facebook Ads zanotowała zwiększenie przychodów.

 

23

Marka analogowa, lecz w digitalu

ADAM BARON to marka „analogowa”, jednak jej promocja oraz sprzedaż produktów z powodzeniem prowadzone są w sferze digital, ponieważ jej klienci również tutaj funkcjonują i tutaj robią zakupy. Można do nich dotrzeć, komunikując skórzane wyroby jako produkty odpowiadające na ich rozbudowane potrzeby wykraczające znacznie poza oczekiwania co do użytkowych i czysto estetycznych cech produktów. Jest to możliwe dzięki strategii marki, strategii komunikacji marki oraz ich skutecznej egzekucji, a także sprawnym działaniom SXO i performance’owym.