Digitalowy Marketing Funcjonalny
Tworzenie sklepów e-commerce
Sklepy internetowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Chcąc rozpocząć własną działalność w branży e-commerce, musimy dobrze przyłożyć się do początków. Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?
Kiedy zdecydować się na własny sklep internetowy?
Prosty sklep internetowy może założyć niemal każdy, kto ma pomysł na swój biznes, bez względu na to, co planuje sprzedawać. To świetna decyzja, zwłaszcza jeśli prowadzimy już sprzedaż produktów tradycyjnymi sposobami lub wykorzystujemy w tym celu portale aukcyjne i myślimy o tym, by dalej rozwijać swoją działalność.
Coraz bardziej popularne stają się również sklepy internetowe z rękodziełem, więc jeśli paramy się tego typu działalnością, tworząc ozdoby, szyjąc ubrania czy akcesoria dla psów, możemy w ten sposób rozwinąć swój biznes. Za tworzenie sklepu internetowego możemy wziąć się nawet wówczas, gdy dopiero chcemy wejść na rynek ze swoją ofertą. Wówczas jednak musimy przygotować odpowiedni biznesplan i dokładnie sprawdzić konkurencję, by całe przedsięwzięcie było opłacalne.
Na co zwrócić uwagę przy budowie sklepu online?
Budowanie sklepu internetowego nie jest tak proste, jak może się wydawać. Warto odpowiednio przygotować się do tego zadania, by móc rozpocząć przygodę z e-commerce sukcesem. Na początku opracujmy budżet, który mamy, by rozsądnie spożytkować pieniądze na rozwój biznesu.
Ważny jest wybór osoby, która będzie obsługiwać sklep. Z jego prowadzeniem wiąże się mnóstwo drobnych i czasochłonnych prac, dlatego nie zawsze będziemy w stanie zrobić to samodzielnie. Dobrze jest już na początku wyznaczyć kogoś, kto pomoże nam w przyjmowaniu, realizacji, pakowaniu oraz wysyłce zamówionych produktów.
Powinniśmy zwrócić uwagę na asortyment – nie zawsze to, co najdroższe będzie najlepsze. Zastanówmy się nie tylko nad początkiem sklepu, ale również nad dalszym jego rozwojem – jakie funkcjonalności będą nam potrzebne, gdy biznes ruszy tak, jak się tego spodziewamy? Co może pojawić się w naszym sklepie w późniejszym czasie? Odpowiadając sobie na te pytania, łatwiej będzie nam stworzyć wszystko od początku.
Sklep od podstaw czy na gotowej platformie?
Otwierając sklep internetowy mamy dwie możliwości – skorzystanie z gotowej platformy lub zaprojektowanie sklepu na indywidualne zamówienie. W pierwszym przypadku sklep będzie miał wdrożone jedynie podstawowe funkcjonalności oraz motyw. Darmowe oprogramowanie Open Source może być jedynie bazą dla naszego sklepu, a uzyskanie wszystkich potrzebnych dodatków, zmiana szablonu czy wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji może być niemożliwe lub wymagać poczynienia inwestycji.
Zaletą tego rozwiązania jest jednak niski koszt oraz prostota działania. Jeśli nie zależy nam na rozbudowie sklepu i nie przewidujemy dużych modyfikacji, wystarczy, że zmienimy zdjęcia, dodamy produkty i możemy wystartować z biznesem.
Druga opcja, czyli zaprojektowanie sklepu internetowego „szytego na miarę” przez agencję, daje niemal nieograniczone możliwości rozbudowania według własnych potrzeb. Niestety, opcja ta będzie nas nieco kosztować, jednak jest to rozwiązanie warte przemyślenia, zwłaszcza jeśli wiążemy ze sklepem poważne plany, a nasz asortyment jest (lub w przyszłości będzie) mocno rozbudowany.
Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie podjąć decyzję, które z tych dwóch rozwiązań wybrać, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy przeanalizują nasze potrzeby i doradzą odpowiednie wyjście z sytuacji.
Własny e-commerce – niezbędne funkcjonalności
Stworzenie sklepu to nie tylko to, co widzi klient. Oprócz tego potrzebne jest całe zaplecze, które sprawi, że sklep będzie funkcjonował sprawnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na otwarciu dużego e-commerce, gdzie ręczna kontrola wszystkiego nie będzie możliwa. Jakie funkcjonalności mogą okazać się niezbędne?
Przede wszystkim należy pomyśleć o wdrożeniu analityki oraz pozostawieniu możliwości prostej zmiany zdjęć i edycji treści na stronie. Ze względu na popularność tego typu rozliczeń, powinniśmy zapewnić połączenie z systemami płatności online, dzięki czemu przyspieszymy proces realizacji zamówień.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest opcja automatycznego generowania faktur i listów przewozowych, a także integracja sklepu ze stanami magazynowymi, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dane na stronie sklepu są zawsze aktualne. Jeśli oprócz sklepu zamierzamy prowadzić również sprzedaż na Allegro, powinniśmy zadbać o integrację systemów.
Nie wszystkie z tych opcji będą konieczne przed otwarciem pierwszego sklepu, jednak większość z nich może okazać się przydatna już na samym początku.
Tworzymy własny sklep internetowy — jak zacząć?
Wiedząc już, czego potrzebujemy, możemy przejść do konkretów. Od czego zacząć zakładanie sklepu internetowego?
Na wstępie, zanim przejdziemy do samego etapu tworzenia, warto przeprowadzić gruntowną analizę konkurencji, a także badanie rynku pod kątem zapotrzebowania na nasze produkty. Dobrze być w tej kwestii elastycznym, dzięki czemu prościej będzie nam dostosować się do potrzeb przyszłych klientów.
Następnym krokiem jest wybór nazwy – powinna być ona dokładnie przemyślana, ponieważ z założenia zostaje z nami na lata. Gdy już wybierzemy nazwę i zarejestrujemy działalność, powinniśmy stworzyć logo oraz grafiki do sklepu, a także przemyśleć ilość produktów potrzebną na start działalności.
Przed wielkim otwarciem nie możemy zapomnieć również o wdrożeniu analityki oraz umieszczeniu w serwisie wszystkich istotnych treści: regulaminów, kosztów dostawy, zasad zwrotu i innych elementów. Dodając produkty i kategorie pamiętajmy o wprowadzeniu unikalnych opisów oraz dobrej jakości zdjęć.
Pozycjonowanie i marketing sklepu internetowego
Konkurencja na rynku e-commerce jest ogromna. Oznacza to, że chcąc się wybić, musimy uważnie śledzić poczynania naszych rywali, dbać o naszych klientów oraz nie ustawać w poszukiwaniu nowych źródeł ich pozyskiwania. Z tego powodu prowadząc sklep internetowy, dobrze jest od samego początku prowadzić prace związane z optymalizacją witryny pod SEO oraz pozycjonowaniem serwisu.
Warto również przemyśleć kanały marketingowe, którymi będziemy zdobywać nowych klientów. Tu ważna jest różnorodność działań reklamowych: powinniśmy pozyskiwać konwersje z różnych źródeł, w tym między innymi korzystając z Google Ads czy reklam w social mediach. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie w marketing agencji, która nie tylko doradzi nam, co warto zmienić wewnątrz naszego sklepu i pomoże nam przeprowadzić niezbędne modyfikacje, ale również od A do Z pokieruje optymalizacją, pozycjonowaniem oraz reklamą naszego sklepu.