gruszka2.png

Digitalowy Marketing Funcjonalny

Reklamowe filmy video

Efektywne filmy reklamowe doskonale sprawdzają się jako narzędzie do promocji marki w digitalu. To nie tylko świetny sposób przekazania istotnych informacji, ale także skuteczny sposób na to, by przyciągnąć odbiorców, dla których treści wizualne są znacznie lepiej przyswajalne, niż te tekstowe. Jak stworzyć skuteczne reklamowe filmy wideo?

Film reklamowy jako efektywna metoda promocji

Większości osób filmy reklamowe kojarzą się wyłącznie z telewizją. Choć oczywiście wciąż jest to medium warte uwagi, dziś znacznie ważniejszą rolę odgrywa wideo stworzone na potrzeby kampanii w Internecie. Nieważne, czy jest to reklama w social mediach, film na stronę www czy wideo osadzone wyłącznie na platformie YouTube. Taka forma znacznie łatwiej przyciąga wzrok odbiorcy i skupia jego uwagę niż zwykły tekst czy grafika. Aby jednak tak się stało, reklama musi charakteryzować się oryginalnym pomysłem i bardzo wysoką jakością, ponieważ sukces odniesie wyłącznie taki film, który zaintryguje odbiorcę i skłoni go do działania.

Dlaczego video marketing jest skuteczny? Nie da się ukryć, że podstawową zaletą filmów w sieci jest większy zasięg. Media społecznościowe bardzo wspierają format wideo, dlatego cieszy się on znacznie lepszymi wynikami organicznymi. Filmy reklamowe są również znacznie łatwiejsze w odbiorze niż długie artykuły, co sprawia, że doskonale sprawdzają się do przedstawienia bardziej zawiłych kwestii.

Co więcej – umieszczając wideo w Internecie, można liczyć na zwiększoną liczbę interakcji. Użytkownicy mogą lajkować, umieszczać komentarze czy udostępniać wideo na swoich profilach, zwiększając tym samym jego zasięg. Warto pamiętać także o aspekcie finansowym – wideo wzbudza znacznie większe zaufanie, co wiąże się ze zwiększoną ilością konwersji, a co za tym idzie – zwrotem z inwestycji.

Produkcja filmów reklamowych – etapy powstawania wideo

Pierwszy etap tworzenia filmów na stronę internetową to przygotowania preprodukcyjne. W ich zakres wchodzi zarówno wstępne, jak i szczegółowe omówienie planu z klientem. To bardzo ważne, by zrozumieć potrzeby biznesowe klienta i lepiej poznać odbiorców. Następnie tworzona jest koncepcja, określane są harmonogramy produkcji, godziny pracy na planie zdjęciowym oraz tworzone są scenariusze do filmów.

To także czas na skompletowanie ekipy realizującej zlecenie (w tym również lektorów) oraz casting mający na celu wybór odpowiednich aktorów i aktorek. Na etapie preprodukcji określa się także kosztorys, wybiera lokalizację oraz dobiera środki techniczne i realizacyjne (w tym między innymi rekwizyty, greenbox itd.)

Następnym etapem jest realizacja. Choć jest to najbardziej efektowny element realizacji filmów, w rzeczywistości trwa on najkrócej. Ważne jednak jest, by wcześniej wszystko odpowiednio zaplanować. Każdy dzień zdjęciowy powinien być realizowany według wcześniej ustalonego harmonogramu, by uniknąć dodatkowych kosztów. Na planie powinni być obecni nie tylko modele i modelki z całą ekipą produkcyjną, ale także przedstawiciele firmy i osoby z agencji reklamowej zaangażowane w cały proces realizacji filmu.

Warto wziąć pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na tzw. sceny trudne. Są to między innymi ujęcia z udziałem dzieci, zwierząt lub wymagające większej ilości statystów. Wymagają one znacznie więcej zaangażowania i mają pewne ograniczenia czasowe – maluchy mogą przebywać na planie o wiele krócej niż osoby dorosłe.

Ostatni etap to postprodukcja, czyli wszystkie czynności, które prowadzą do powstania ostatecznej wersji wideo. To przede wszystkim montaż filmu, poprawa kolorów, dodanie muzyki, dźwięku, zmontowanie nagrań lektora lub lektorki, a w przypadku korzystania z technologii green screen – nałożenie obrazów. Następnie klientowi przedstawia się finalne wideo i wdrażane są ewentualne poprawki. Gdy wszystko zostanie zaakceptowane, firma przechodzi do dystrybucji filmów na kanały YouTube, w mediach społecznościowych, a także do embedowania filmiku – czyli osadzenia go na stronie www.

Video marketing – wyraź się!

Filmy wysokiej jakości powinny wyrażać dokładnie to, co klient chciał przekazać. Oprócz reklamowania produktu, usługi lub marki, muszą nieść za sobą również ładunek emocjonalny, wpływając na użytkowników i budząc w nich radość, wzruszenie, zaufanie czy poczucie bezpieczeństwa.

Wideo powinno być zaprojektowane w taki sposób, by odbiorca mógł utożsamić się z jego przekazem, dzięki czemu firma ma okazję zaprezentować się z najlepszej strony. Choć nie zawsze jest to łatwe zadanie, zwykle udaje się je zrealizować. Przykładem może być film promocyjny zrealizowany przez nas dla marki Doppelherz, który wyraża emocje związane z dniem babci i dziadka: https://www.youtube.com/watch?v=5jbgQuFqh2Y

Spoty reklamowe w Internecie

Dawniej filmy reklamowe kojarzyły się ludziom niemal wyłącznie ze spotami wyświetlanymi w telewizji pomiędzy programami lub w przerwie filmu. Z czasem reklamy zaczęły rozszerzać się na inne media. Obecnie, mimo nieustającej popularności spotów telewizyjnych, wideo coraz bardziej podbija sieć.

Głównym źródłem filmów reklamowych w internecie są media społecznościowe. Poprzez ten kanał marki komunikują się ze swoimi klientami i fanami, prezentując nowości, reklamując produkty i usługi, a także utrzymując, zacieśniając i nawiązując relacje z użytkownikami. Filmiki reklamowe regularnie pojawiają się na Instagramie i Facebooku wielu firm, bez względu na branżę, którą reprezentują. Można je znaleźć także na stronach internetowych w formie wideo osadzonego m.in. z YouTube.

Istotną zaletą publikacji filmów reklamowych w mediach społecznościowych jest możliwość dotarcia do osób, które są w jakiś sposób związane z marką. Taka reklama wiąże się zwykle z bardzo pozytywnym odbiorem, ponieważ przeglądając social media, użytkownik z chęcią przyswaja tego typu treści. W przeciwieństwie do innych formatów reklamowych wideo nie jest nachalne i nie zniechęca odbiorcy już na samym początku.

YouTube jako źródło filmów reklamowych

Co będzie lepszym miejscem na umieszczenie filmu reklamowego niż portal z materiałami wideo, który gromadzi miliony użytkowników? YouTube daje reklamodawcom mnóstwo możliwości, a opcja łatwego osadzenia filmu na stronie internetowej jest jedną z wielu korzyści z publikacji materiału w portalu. Reklamy wideo w YouTube mają wysoki wskaźnik ROI – zwrotu z inwestycji i bardzo pozytywnie wpływają na zwiększenie sprzedaży. Pomagają potencjalnym klientom w podjęciu decyzji i kreują w użytkownikach potrzeby zakupowe.

Ponadto filmy reklamowe intrygują, budzą emocje i potrafią generować naprawdę ogromne zasięgi. Jeśli reklama jest wyjątkowo ciekawa (a taki cel mają filmy viralowe), rozprzestrzenia się dzięki udostępnieniom użytkowników, dzięki czemu zyskuje ogromne, bezpłatne zasięgi organiczne. Może być bardzo precyzyjna, dzięki czemu nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. W dodatku video w internecie może przyjąć różne postaci – w zależności od celów popularnością cieszą się zarówno bardzo krótkie formy, jak i długie, wielominutowe filmiki.

Wywołaj emocje – cechy dobrego wideo reklamowego

Najlepiej zapadają w pamięć filmy, które budzą w ludziach emocje i opowiadają konkretną historię. Wbrew pozorom, by zbudować napięcie i pobudzić ludzką wrażliwość, wcale nie trzeba skomplikowanej fabuły. By pokazać piękną historię, która wywrze wpływ na odbiorcy, często wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim dobre historie nie są skierowane do każdego. Aby wywołać emocje, trzeba dobrze poznać swojego potencjalnego odbiorcę, dlatego ważne jest szczegółowe ustalenie grupy docelowej oraz dopasowanie podstawowego komunikatu w reklamie do jej potrzeb. Warto pamiętać, by cała historia zbudowana w filmie była wiarygodna, miała prosty przekaz i pobudzała widzów do reakcji. W zależności od tego, gdzie wideo będzie wyświetlane oraz jaki jest jego cel, ważna jest także forma przekazu, dynamiczne ujęcia oraz długość filmu.

Nie należy się skupiać wyłącznie na samym obrazie – reklama powinna stanowić spójną całość w połączeniu wizji z dźwiękiem. Odpowiednio dobrana muzyka, dobrze zmontowane audio czy głęboki, wpadający w ucho głos lektora mogą zadecydować o prawdziwym sukcesie filmu.

Rodzaje filmów – nie tylko reklama

Wideo w internecie to nie tylko filmy reklamowe. Na potrzeby różnych spółek i organizacji oferujemy stworzenie filmów szkoleniowych i korporacyjnych, które mają za zadanie poprawić wizerunek przedsiębiorstwa i przekazać wiedzę.

Film szkoleniowy to sposób na zaprezentowanie wiedzy w prosty, przystępny sposób. Zamiast nudnego wykładu, użytkownik ma okazję zapoznać się z tematem poprzez ciekawe wideo, które jest w stanie zastąpić szkolenie stacjonarne. To pomaga poprawić kwalifikacje pracowników bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z tradycyjnymi szkoleniami.

Film korporacyjny natomiast jest jednym z narzędzi PR-owych, które ma za zadanie budować pozytywny wizerunek firmy, przede wszystkim w komunikacji zewnętrznej. Jest to swego rodzaju prezentacja skierowana do potencjalnych kontrahentów lub partnerów.