blog_small.png

Edukacja, rozrywka i… konwersja - o tworzeniu treści, które sprzedają

Content Marketing
Edukacja, rozrywka i… konwersja - o tworzeniu treści, które sprzedają

Dobry content „pracuje” i przynosi efekty cały czas, kampania adsowa tylko wtedy, gdy wkładamy w nią pieniądze. Dlatego warto dowiedzieć się, jak tworzyć dobre treści, jak naturalnie pozycjonować je w Google oraz jak je dystrybuować. Jak tworzyć treści, które sprzedają?

Wiele treści powstających bez strategii i uprzedniej analizy, spełnia jedynie wymagania „sztuki dla sztuki”, co jest z założenia sprzeczne z ideą marketingu. Przypomnijmy, że sztuka dla sztuki to koncepcja sztuki czystej, nierealizująca żadnych innych celów poza czysto estetycznymi. Ta idea narodziła się w modernizmie i w dalszym ciągu jest bardzo pociągająca dla osób o artystycznym zacięciu, które są często pracownikami agencji reklamowych. Marketing natomiast ma na celu konwersje lub sprzedaż produktów. To nie znaczy, że nie może być kreatywny.

Jak podchodzimy do tworzenia treści w Veneo? Mamy duży zespół specjalistów z różnych dziedzin oraz specjalistów od contentu, co zapewnia wielostronne i rzetelne podejście do zleconych działań. Tworzymy treści przede wszystkim dla użytkowników, nie dla wyszukiwarek, jednak mamy swoje sposoby, by Google dobrze je indeksował.

Proponujemy najlepsze rozwiązania i nie przepalamy budżetu klienta. Dowodów szukaj w artykule!

Przykładem może być sklep internetowy ADAM BARON, którego komunikację kierujemy wyłącznie do wąskiej grupy docelowej, czyli osób zamożnych, ceniących najwyższą jakość oraz klasyczny, niebanalny design. Efektami chwalimy się w artykule Siła brandu, siła SEO i szczypta magii, a poniższy screen przedstawia jeden z elementów sukcesu – tzw. pozycję 0 w wyszukiwarce Google! Przynosi nam ona około 500 wejść miesięcznie na stronę jednego artykułu. Co się dzieje dalej z pozyskanym użytkownikiem? Ponieważ znalazł rzetelną odpowiedź na swoje pytanie, prawdopodobnie zdobyliśmy jego zaufanie. Z poziomu artykułu może przejść do kolejnych lub bezpośrednio do e-sklepu. Może też porzucić stronę, jednak „złapiemy go” remarketingową kampanią Google Ads.

Veneo_ADAM_BARON

Sukcesy w liczbach podaję również na końcu artykułu, więc jeśli interesuje cię konkret z branży B2B – zescrolluj stronę.

banner_blog

Jak tworzyć treści, które sprzedają?

Content, który sprzedaje to mądrze budowany content poprzedzony opracowaniem długofalowej strategii. Jej przygotowanie obejmuje analizę marki i działań konkurencji. Strategię działań contentowych poprzedzamy analityką m.in. z Google Analytics, Google Ads, Facebooka. Wspierając się danymi uzyskanymi za pomocą tych narzędzi oraz wiedzą o marce, budujemy persony, a realizując strategię contentową zawsze mamy na uwadze, do kogo piszemy lub kierujemy wideo. Przykładowo, w pierwszej fazie pandemii oraz promocji produktu Vital Tonik marki Doppelherz zbudowaliśmy narrację budującą Siłę Relacji pomiędzy dorosłymi dziećmi a ich rodzicami. Do akcji zaangażowaliśmy m.in. znaną panią psycholog.


Dobieramy narzędzia, z rozróżnieniem na potrzeby klientów B2C oraz B2B (91% klientów B2B wykorzystuje content marketing, jednak tylko 37% ma spisaną strategię SEO). Wykorzystujemy najskuteczniejsze, a wśród nich: blogi, odpowiednio przygotowane strony www i landing page’e, newslettery, poradniki w formie plików PDF, wideo, social media. Tworzymy treści z nastawieniem na realizację wyznaczonego celu.

Dla firmy B2B celem będzie np. wzrost zapytań ofertowych, dla B2C bezpośrednia sprzedaż lub podsycanie zainteresowania produktem. Zawsze staramy się przy tym, by content był ciekawy i inspirujący.

Mailing marki Optiland

Jaka powinna być sama treść?

Dostosowana do odbiorcy zarówno pod względem języka, formy (tekst, wideo, infografika, e-book), jak i jego zainteresowań oraz potrzeb. Jej dystrybucja powinna również uwzględniać touch pointy, czyli punkty styku użytkownika z marką. Do dziecka i nastolatka trafimy najszybciej poprzez YouTube i TikToka, do osoby 30+ poprzez Facebooka i Instagrama, do menadżera poprzez LinkedIn, newsletter czy blog specjalistyczny, do osób starszych przez artykuły na interesujących je portalach.

Ciekawa i wartościowa, dostarczająca odbiorcy informacji merytorycznych lub benefitów emocjonalnych. Aby utrzymać uwagę i koncentrację, stosuje się zabiegi takie jak: intrygujące nagłówki pozwalające szybko przeskanować tekst, call to action, przemawianie językiem korzyści, infografiki, real time marketing. Przykładowo publikację tekstu dla marki ADAM BARON w prestiżowym loungemagazyn.pl uzyskaliśmy, reagując szybko na duże wydarzenie w świecie mody, jakim było odejście wielkiego projektanta Karla Lagerfelda.

Publikacja w Lounge Magazyn

Nastawiona na cel – odbiorca powinien dowiedzieć się z naszych treści czegoś nowego, wartościowego lub zainspirować się. Ważne jest, by dać mu również poczucie, by wiedział, co z tą wiedzą lub emocją zrobić. Dokonanie zakupu bezpośrednio pod wpływem treści nie jest głównym celem content marketingu. Jest nim odpowiedź na potrzeby, wywołanie pozytywnych emocji lub wdzięczności - a w rezultacie chęci powrotu do treści serwowanych przez markę lub skorzystania z jej usług.

FABRYKA KART - poradnik na temat produkcji gier reklamowych

Regularna – firma lub marka działać powinna jak dobre wydawnictwo: znać swoich odbiorców i regularnie dostarczać im interesujących, dopasowanych treści, tak by chcieli je konsumować. Ważna jest regularność, ponieważ jej brak nie tworzy więzi, zaufania i sprawia, że odbiorca nie potraktuje jej poważnie.

Magazyn blogowy ADAM BARON


Dystrybuowana – wpisy w social mediach, filmy, teksty, webinary, podcasty nie przynoszą firmie wartości, jeśli nikt ich nie ogląda, nie słucha i nie czyta. To czysta sztuka dla sztuki. Planując więc content, zawsze musimy mieć opracowany pomysł na dystrybucję treści.

Optymalizowana pod kątem SEO/SXO – tego, jak ważne są treści skonstruowane pod pozycjonowanie w Google na tzw. „długi ogon”, dowodzi przykład ADAMA BARONA przedstawiony na początku artykułu oraz poniższe przykłady dotyczące naszego klienta z branży budowlanej, WPW Invest.

Od stycznia 2019 do września 2020 r., z wysoko pozycjonowanego w Google artykułu na temat więźby dachowej na stronę Kontaktu przeszło 118 osób! To aż 5,6 potencjalnych klientów miesięcznie, którzy trafiają do firmy tylko za sprawą jednej frazy wpisanej w Google oraz jednego spośród wielu tekstów znajdujących się na stronie internetowej.

WPW Invest - Artykuł o wiązarach dachowych

Kolejny przykład dotyczy artykułu na temat Generalnego wykonawstwa. Od stycznia 2019 do września 2020 r. na stronę artykułu a następnie do Kontaktu przeszło 38 osób. Liczba nie wydaje się imponująca? Nie sposób jej rozpatrywać bez wiedzy, że Generalne wykonawstwo to bardzo droga, milionowa usługa. Jeden „deal” dla firmy takiej jak WPW Invest oznacza milionową inwestycję. Każdy z 38 potencjalnych klientów jest więc na wagę złota!

WPW Invest - Artykuł o generalnym wykonawstwie

Jak więc kreować dobre konwertujące treści? Kluczem do sukcesu jest rozumienie biznesu klienta w szerokim kontekście, a od strony technicznej tworzenie treści w naturalny sposób - dla użytkowników, nie pod wyszukiwarki. Jako agencja działająca w modelu DMF - Digitalowego Marketingu Funkcjonalnego, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.