Digitalowy Marketing Funcjonalny
Akcje specjalne w social mediach
W dzisiejszych czasach nie wystarczy jedynie założenie sklepu internetowego czy strony internetowej swojej firmy. Bez odpowiednio poprowadzonej kampanii reklamowej, dotarcie do potencjalnych klientów jest niezwykle trudne. Pomóc nam w tym mogą między innymi media społecznościowe. Jak zorganizować skuteczną promocję w social mediach?
Organizacja akcji marketingowej – dlaczego warto stworzyć plan?
Wiele firm popełnia podstawowy błąd, podchodząc do wszelkich kampanii e-marketingowych bez jakiegokolwiek planu. Publikując posty w social mediach w sposób chaotyczny, prowadząc kampanię wedle własnego „widzimisię” czy nie zwracając uwagi na grupę docelową, można w prosty sposób przepalić cały budżet na kampanię, nie zyskując nic w zamian.
Akcja marketingowa w mediach społecznościowych powinna być precyzyjnie zaplanowana, by móc zrealizować określony cel. Bez tego nie przyniesie wymiernych korzyści w postaci zwiększonych zasięgów, poprawy wizerunku, pozyskania nowych klientów, zwiększenia zaangażowania wśród stałych kupujących czy lepszej realizacji planów sprzedażowych.
Kampania marketingowa – kroki
Każda akcja specjalna powinna być podzielona na kilka etapów. Wszystkie mają ogromny wpływ na powodzenie działań oraz są jednakowo istotne. Na początku powinno się ustalić konkretny cel akcji, dzięki czemu łatwiej będzie później zweryfikować, czy działania promocyjne odniosły sukces.
Następny krok to określenie grupy docelowej, do której skierujemy przekaz. Należy zrobić to jeszcze zanim zaczniemy kreować treści, bo to one powinny być uzależnione od charakteru naszego targetu, a nie na odwrót. Następnie należy zaplanować przebieg całej akcji marketingowej, skupiając się zarówno na treściach, jak i na narzędziach marketingowych oraz sposobach dystrybucji contentu. Wszystkie treści powinny być ze sobą spójne, odpowiadać na potrzeby grupy docelowej i realizować wcześniej ustalony cel. Na tym etapie warto także dokładnie zastanowić się nad podziałem budżetu na konkretne kanały. Oczywiście na późniejszym etapie budżetowanie będzie optymalizowane, zależnie od opłacalności poszczególnych kanałów.
Samo zaplanowanie treści to jeszcze nie koniec w planowaniu akcji specjalnej. Bardzo ważne jest analizowanie skuteczności w trakcie trwania kampanii, a także weryfikacja i modyfikacja treści oraz budżetu w oparciu o to, co mówią kluczowe wskaźniki. W tym celu konieczne jest umiejętne korzystanie z narzędzi do analizy wyników, takich jak Google Analytics, Pixel Facebooka i wiele innych. Warto stale trzymać rękę na pulsie – e-marketing jest bardzo dynamiczny, przez co wyniki mogą zmienić się zaskakująco szybko. Ostatni krok to sporządzenie raportu końcowego, na podstawie którego można wyciągnąć wnioski przydatne przy prowadzeniu kolejnych akcji specjalnych w social mediach.
Ustalenie celu kampanii marketingowej oraz grupy docelowej
Dlaczego ustalenie celu kampanii jest tak istotne? Dzięki temu można nie tylko lepiej określić potrzebne materiały i grupę docelową, ale przede wszystkim można zweryfikować, czy prowadzone działania były skuteczne. Cel akcji marketingowej powinien być mierzalny, realny i jak najbardziej skonkretyzowany. Oznacza to, że nie wystarczy określić „kampania ma przynieść wzrost sprzedaży”, a należy to sprecyzować. Przykładem takiego celu może być wzrost sprzedaży o 10% w ciągu miesiąca, powiększenie grona fanów na fanpage’u o 20% w okresie kwartału czy zwiększenie średniej wartości koszyka o 15% w ciągu pół roku.
Podobnie jest w przypadku grupy docelowej – warto określić ją możliwie najbardziej precyzyjnie, by wiedzieć, kim jest potencjalny klient. Pozwoli to nie tylko zwiększyć skuteczność akcji, ale przede wszystkim dobrać elementy przekazu. W końcu zupełnie innych treści oczekują mężczyźni po czterdziestce, a innych kobiety w wieku 18-25 lat. Na jednych podziałają bardziej argumenty emocjonalne, inni będą szukać odwoływań do wartości, a jeszcze inni konkretnych informacji i uzasadnień. Pod kątem grupy docelowej wybiera się również kanały dopasowane do odbiorcy — z innych mediów społecznościowych korzystają nastolatki, a z innych dorośli.
Czy pora roku ma znaczenie w prowadzeniu akcji promocyjnej?
W marketingu ciężko nie zauważyć pewnych trendów sezonowych. Oczywiste jest, że wiosną i na początku lata królują wszelkie sprzęty ogrodowe oraz grille, a wraz z nadejściem jesieni coraz więcej osób zaopatruje się w zimowy sprzęt sportowy. W zależności od branży można zauważyć także inne sezonowe wzloty oraz spadki sprzedaży, które warto wykorzystać w prowadzeniu akcji promocyjnej, zwiększając intensywność kampanii tuż przed sezonem.
Oprócz typowej sezonowości są także poszczególne wydarzenia, które mogą nasilać sprzedaż. To między innymi słynne w ostatnich latach Black Friday, przypadające na ostatni piątek listopada, święta takie jak Dzień Matki czy różne rozgrywki sportowe oraz wydarzenia na świecie. Nie warto jednak przesadzać ze sztucznym tworzeniem okazji — to może sprawić, że akcja specjalna nie będzie cieszyć się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony klientów, przez co osiągnięty efekt okaże się niezadowalający.
Tworzenie napięcia przed wydarzeniem
Nie powinno się rozpoczynać akcji specjalnej wraz ze startem wydarzenia. Cała kampania powinna działać pełną parą już przynajmniej tydzień czy dwa tygodnie wcześniej, najlepiej w kilku różnych kanałach. Jest to o tyle istotne, że spora część transakcji w sklepach internetowych odbywa się na zasadzie urozmaiconej ścieżki zakupowej – użytkownik zaczyna przeglądać produkty na jednym urządzeniu (np. w telefonie), a dokonuje zakupu na innym (np. na komputerze stacjonarnym). Kampanie więc powinny funkcjonować na zasadzie cross-device, uwzględniając zachowanie użytkowników. Nie należy zapomnieć o śledzeniu ruchów klientów i przystosowaniu strony do ich potrzeb, a także zadbaniu o wydajne serwery. Błędy w tym zakresie mogą skutkować ogromnymi stratami, zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi.
Warto zadbać również o stworzenie odpowiedniego napięcia. Nie wystarczy zwykła kampania marketingowa – przed akcją specjalną lepiej wytoczyć cięższe działa. Wiąże się to między innymi ze zwiększeniem częstotliwości wysyłanych mailingów, intensywniejszą publikacją postów w mediach społecznościowych czy uruchomieniem zegara na stronie, który będzie odliczał czas do startu. Jeśli rozważa się podjęcie współpracy z influencerem w ramach akcji specjalnej, całość przygotowań należy zacząć jeszcze wcześniej. Można rozważyć też odpalenie kampanii teaserowej, zapowiadającej całość działań.
Stworzenie raportu z przeprowadzonej akcji
Oprócz tego, że w trakcie trwania akcji specjalnej monitoruje się na bieżąco wszystkie kluczowe wskaźniki, na sam koniec kampanii powinno się przygotować raport końcowy. Cały czas należy mieć na uwadze cel, który został postawiony na samym początku prac. To, czy udało się go zrealizować oraz w jakim stopniu jest odzwierciedleniem tego, czy cała kampania była udana. Warto zwrócić uwagę również na inne profity, jakie przyniosła akcja, poddając je analizie i zamieszczając w raporcie końcowym.
Na podstawie wniosków wyciągniętych z raportu można udoskonalić zarówno codzienną komunikację marketingową w mediach społecznościowych, jak i poprawić skuteczność kolejnych kampanii. Wiedza na temat użytkowników, a także ich preferencji co do formy czy treści komunikatów reklamowych, jest niezwykle przydatna w planowaniu nowych akcji specjalnych oraz działań marketingowych. Dzięki temu ograniczy się ryzyko przepalania budżetu i zoptymalizuje poniesione koszty. Dobrze przygotowany raport to niemal gwarancja sukcesu marketingowego w przyszłości, dlatego nie powinno się podchodzić do niego „po łebkach”.
Przykłady prowadzonych akcji
Aby poprzeć teorię praktyką, poniżej prezentujemy dwie akcje specjalne, które przeprowadziliśmy dla naszych stałych klientów.
#zawszejestpora – akcja zorganizowana na TikToku, która miała za zadanie zaangażować fanów Lodów Koral. Podjęcie współpracy z influencerami oraz konkurs TikTok Challenge skutkowały milionowymi zasięgami oraz tysiącami pozytywnych komentarzy.
#GotowiNaŚwięta – akcja wizerunkowa zorganizowana dla firmy Konspol z okazji świąt Bożego Narodzenia, oparta głównie o social media (Facebook Ads), ale również współpracę z influencerami czy kampanię Google Ads. Zasięgi kampanii oraz ilość wyświetleń były liczone w setkach tysięcy.