blog_small.png

Wzrost biznesu dzięki mediom społecznościowym, czyli o potencjale sprzedażowym SoMe

Social Media
Wzrost biznesu dzięki mediom społecznościowym, czyli o potencjale sprzedażowym SoMe

TikTok – młodość, kreatywność, sprzedaż poprzez rozrywkę

Liczba użytkowników TikToka w Polsce: 2 mln osób [21], 95% kobiet, 5% mężczyzn. [22]
Najliczniejsze grupy wiekowe na TikToku w Polsce: 14-15 (37,2%), 16-18 (27,6%) i 9-13 (25,6%). [22]
Zauważalność reklam na TikToku przez polskich odbiorców: 14%. [4]

TikTok to najmłodsza z omawianych przez nas platform społecznościowych. Powstała na łamach serwisu musical.ly i niezwykle szybko zdobyła swoją popularność głównie wśród pokolenia Z. [22] W sierpniu ubiegłego roku serwis zanotował największą globalną liczbę pobrań (wśród aplikacji mobilnych niebędących grami) – użytkownicy ściągnęli go na swojego smartfona ponad 63 mln razy! [23]

Czym zasłużyła sobie na taki sukces? Niskim progiem wejścia, łatwością obsługi, ogromną społecznością z niskim udziałem osób dorosłych, zaskakującym contentem oraz rozrywkową formą rywalizacji online. Po kilku minutach spędzonych na TikToku każdy z nas już będzie wiedział, o co chodzi. Na tej platformie można być zarówno twórcą, jak i obserwatorem. Swoim użytkownikom (tzw. Tiktokerom) dostarcza rozrywkowy content i umożliwia tworzenie kreatywnych, krótkich wideo (od 15 do 60 sekund), które przygotowuje się z poziomu smartfona i synchronizuje ze znanymi utworami muzycznymi udostępnionymi w aplikacji. 

Nie trzeba posiadać wybitnych umiejętności technicznych czy tych związanych z montażem wideo, więc z pomocą samej wyobraźni i funkcji aplikacji, nawet początkujący użytkownik jest w stanie stworzyć tiktoka, który wpisze się w popularny na daną chwilę trend. To właśnie panujący przez dany okres trend determinuje tematykę pojawiających się treści. Można je eksplorować w aplikacji w dedykowanej zakładce „Odkryj”, gdzie często znajdują się pod hashtagiem „#challenge” lub śledzić poczynania Tiktokerów zza granicy, gdyż najczęściej to oni są źródłem inspiracji i nadchodzących trendów.

Celem twórców jest zaproponowanie swojej wersji wideo w odpowiedzi na aktualny trend lub stworzenie zupełnie innej, kreatywnej treści wideo, która ma szansę na zdobycie popularności. W odróżnieniu od Instagram Stories, materiały nie znikają po 24 godzinach.

Ponadto TikTok z punktu widzenia konsumenta umożliwia:

 • dotarcie do społeczności na skalę ogólnopolską i światową, co zachęca twórców do rozwoju profilu
 • odkrywanie nowych treści wideo dopasowanych do użytkownika na podstawie dotychczasowych działań w aplikacji (zakładka: „Dla Ciebie”)
 • intuicyjną obsługę m.in. przewijanie w dół w celu oglądania kolejnych wideo czy możliwość tworzenia i edycji wideo za pomocą filtrów, efektów wizualnych np. transitions (dynamiczne przechodzenie z kadru w kadr w rytm muzyki), slow motion (wideo w zwolnionym tempie), naklejek, emoji czy GIF-ów oraz popularnych utworów muzycznych
 • dostęp do nieograniczonej liczby materiałów rozrywkowych i poradnikowych np.: mini teledysków, zabawnych scenek, lip-sync (poruszania ustami zgodnie z tekstem piosenki i udawanie śpiewu), DIY, poradników czy wskazówek
 • kreatywną grywalizację wyznaczoną przez okresowe trendy i challenge
 • subiektywnie szybsze tempo wzrostu zasięgu tworzonych treści, polubień, komentarzy, udostępnień i obserwatorów profilu niż w przypadku innych rodzajów social mediów
 • możliwość interakcji z innymi Tiktokerami (polubienia, komentarze, udostępnienia), obserwowanie hashtagów, tworzenie list ulubionych wideo, tworzenie duetów (wspólnych nagrań z widocznym podziałem kadru), stitchy (ponowne wykorzystanie całego lub fragmentu wideo innych osób w celu stworzenia innego zakończenia, odpowiedzi, wykonania remiksu lub duetu) czy live’ów.

„Życie biegnie szybko, więc niech każda sekunda się liczy”– tę dewizę możemy przeczytać w opisie aplikacji w Google Play i App Store. Warto podkreślić, że czas sprzyja również marketerom, którzy nie boją się wyzwań i są gotowi wkroczyć w to nowe medium społecznościowe, aby skupić uwagę swoich odbiorców. 

Na TikToku aż 45% polskich użytkowników spędza ponad 60 minut dziennie [22], a ich stosunek do treści z udziałem marek jest pozytywny – co trzeciemu użytkownikowi podoba się fakt, że tiktokerzy tworzą kreatywne treści z udziałem marek. 

Jak wynika z raportu GetHero, 95% polskich badanych zadeklarowało, że miało styczność z materiałem reklamowym, a co 4 respondent zdecydował się na zakup produktu danej marki, po zobaczeniu reklamy na kanale wybranego twórcy. [22] Wskazuje to na fakt, że product placement kreatywnie zaimplementowany w opowiedzianej na TikToku historii może pozytywnie oddziaływać na efekt sprzedażowy. Jakie pole do popisu mają marki, biorąc pod uwagę taki właśnie cel?

TikTok z punktu widzenia korzyści wizerunkowo-sprzedażowych dla brand managerów umożliwia:

 • zbudowanie świadomości i intencji zakupowych szczególnie wśród osób reprezentujących pokolenie Z
 • współpracę z topowymi polskimi i wysokozasięgowymi Tiktokerami posiadającymi aktywną społeczność
 • uzyskanie weryfikacji profilu firmowego, co stanowi potwierdzenie jego autentyczności
 • przeprowadzanie kampanii reklamowych z różnymi celami (tj.: zasięg, świadomość marki, sprzedaż, pobranie aplikacji, lojalność, rozważenie interakcji)
 • wybór różnych formatów reklamowych: brand takeover – 5-sekundowe pełnoekranowe wideo widoczne dla wszystkich użytkowników otwierających aplikację TikToka w danym dniu, topview – 5-60-sekundowa kreacja pojawiająca się po uruchomieniu aplikacji oraz w feedzie podczas eksplorowania go przez użytkowników, in-feed video – kilkusekundowe reklamy w zakładce „Dla Ciebie”, branded effects – tworzenie brandowych filtrów w formacie 2D i 3D w celu wykorzystania ich przez innych Tiktokerów podczas tworzenia własnych wideo, hashtag challenge – dedykowana kampania hashtagowa z możliwością promocji w głównym feedzie
 • zainicjowanie unikalnego challange’u, który może stać się RTM-em (z ang. Real-time Marketing), zyskując przy tym wirusowy zasięg treści
 • pozyskanie UGC (z ang. User-Generated Content) zawierającego lokowanie produktu, zwiększając tym samym liczbę wzmianek o marce
 • brak możliwości przewinięcia klipu wideo do końca, co przy odpowiedniej narracji zwiększa prawdopodobieństwo oglądnięcia wideo w całości
 • dostęp do zewnętrznych narzędzi do analityki

Wnioski dla marketera:

TikTok jest bardzo angażującą platformą społecznościową, zarówno dla użytkowników, jak i dla marek. Ilość contentu, jaka pojawia się w każdej sekundzie i nieustannie zmieniające się trendy, wymagają obserwacji oraz natychmiastowej reakcji. Dynamiczna komunikacja, cechująca się wysoką kreatywnością, jakością i częstotliwością to duże wyzwanie dla brand managerów, którzy rozwijają także inne kanały społecznościowe marki, ale chcieliby dotrzeć z komunikatem sprzedażowym do nastoletnich grup odbiorców na TikTikoku – miejscu w sieci szczególnie dla nich istotnym. Z pomocą może przyjść doświadczona agencja marketingowa, która w swoim portfolio posiada już udaną realizację kampanii na TikToku.

> Przeczytaj o naszej kampanii na TikToku dla marki Lody Koral <

> Dowiedz się jeszcze więcej o TikToku – odwiedź naszego bloga! <

Julia Feliks – Social Media Manager: „Wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem: "TikTok nie jest dla mojej marki". To miejsce dla tych brandów, które potrafią wyjść poza schematy standardowego product placementu i stworzyć content wpisujący się w specyfikę danego serwisu. Nie wszystkie marki są otwarte na nowości, chociaż zdają sobie sprawę, że ich grupa odbiorców znajduje się właśnie na TikToku. Brak zrozumienia wobec tej nowej platformy nie powinien być przeszkodą w przeanalizowaniu szans na wykorzystanie jej możliwości i tym samym dotarcia z komunikacją marki do wyselekcjonowanej grupy odbiorców. To jest właśnie punkt wyjścia do przygotowania właściwej strategii komunikacyjnej dla marki z potencjałem sprzedażowym.

Taki potencjał niewątpliwie ma nasz klient – marka Lody Koral. W 2020 r. wprowadziliśmy ją na TikTok, organizując dwuetapową akcję „TikTok Challenge #zawszejestpora” – (czytaj tutaj: https://veneo.pl/case-study/lody-koral-szturmem-podbijaja-tiktok), a następnie kontynuując komunikację na tym kanale, wsparliśmy też komunikację konkursu konsumenckiego pt.: „Koral Dance Show”.

Już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia działań na TikToku uzyskaliśmy blisko 6 000 nowych obserwujących profilu, ponad 65 000 wyświetleń filmów, a finalnie w miesiąc dotarliśmy do ponad 4 500 000 odbiorców całej akcji i zyskaliśmy aż 3 500 000 zasięgu dedykowanego hashtagu #zawszejestpora! To pokazuje, jak zaufanie rekomendacjom naszych specjalistów i przemówienie językiem młodego pokolenia we właściwym miejscu i o właściwej porze może zaowocować w postaci tak imponujących wyników!”

banner_blog

Z jednej strony na TikToku nie ma jeszcze dużego przesycenia markami, więc stanowi on swego rodzaju marketingową niszę. Z drugiej zaś strony trzeba przyznać, że pod kątem działań wspierających rozwój e-commerce nie jest jeszcze tak wyspecjalizowanym serwisem, jak Facebook czy Instagram. Jednakże otwarcie swojego pierwszego biura w Polsce pod koniec stycznia 2021 [24] może zwiastować dalszą ekspansję TikToka na rodzimym rynku, obiecujący rozwój sprzedaży powierzchni reklamowej wewnątrz aplikacji, zaawansowanej analityki i obsługi klientów B2B. Brand managerzy, którzy posiadają w swoim portfolio asortyment skierowany do grupy docelowej tej platformy, koniecznie powinni rozważyć w swojej strategii wykorzystanie jej, jako nowego kanału komunikacji marki.

Przejdź na ostatnią stronę i przeczytaj podsumowanie artykułu! >>>

Cały artykuł jest dostępny w formie e-booka!
Kliknij poniżej i pobierz go!

Kliknij, aby pobrać darmowy e-book!